Kulüp

1949 yılında Sabri Bayraktar, Davut Erez, Haydar Yüksel, Mustafa Kazmaz, Hasan Fehmi ve Fehmi Ozan tarafından kuruldu.

Renkleri Çayeli’nin tabiatını süsleyen doğanın yeşili ile başarının ve temizliğin sembolü olan beyaz baz alınarak yeşil beyaz olarak belirlendi.

Kuruluşun ilk yıllarında futbolcular maçlara çok zor koşullarda gidiyorlardı ve sorunları kendi imkanları ile aşıyorlardı. 1950’lı yıllarda Çayelispor Başkanlığı yapan Enver Sipahi, Çayelispor’un yapılaşmasında büyük katkılarda bulundu. 1960’lı yılların sonu yaklaştığında İbrahim Tüysüz başkanlığında Çayelispor, Rize Amatör Küme maçlarında şampiyonluğa oynayan başarılı bir takım olmuştu. 1969-70 sezonunda Rize Esnafspor ile şampiyonluk yarışında son maçta Esnafspor’a 1-0 yenilerek sezonu ikinci olarak tamamlamıştı.

1972-73 sezonunda Sabri Bayraktar başkanlığında Bölge Amatör 1. Küme şampiyonluğu, aynı sezon Türkiye Amatör Küme Şampiyonası finalistliği, Kütahya’da yapılan final karşılaşmalarında 2.’lik elde etti. Bu dönem kadro da şu futbolcular bulunuyordu: İsmet, Ahmet, Çoşkun, Şemsi, B.Aptullah, Ziya, K.Aptullah, Ali, K.Ahmet, Hüsnü, Namık, B.Ahmet, Dursun, Kamil ve Metin. Çayelispor 1974-75 sezonunda tekrar bölge amatör 1.küme şampiyonluğu elde ediyordu. Şampiyon kadro; Mustafa, Hüseyin, Necdet, Ahmet, Çoşkun, Ziya, Gürbüz, Reşit, Kadem Ali, Savaş, İsmail, Mustafa, Ahmet ( Börekçi ), Muammer, Nizam, Orhan, Metin ve Namık

50. yıl kupası Çayelispor’un

Çayelispor, Cumhuriyet Bayramının 50. yılında Rize’de yapılan karşılaşmalarda şampiyonluk elde etti. 1980’lı yılların başında 1. Amatör Kümeden 2. Amatör Kümeye düşen Çayelispor bu kümede sadece bir sezon kalarak Fahri Avcı başkanlığında tekrar 1. Amatör Küme’ye dönüyordu.

Çayelispor 1986 yılında Türkiye Futbol Federasyonu’nun oluru ile 3. Lige dahil edildi. Geçici bir yönetim kurulu oluşturularak başkanlığa Çayeli Belediye Başkanı Mustafa Kaşıkçı getirildi. Daha sonra yapılan kongrede başkanlığa teknik direktörlüğe futbolunun efsane ismi Şenol Birol getirildi.

Kimler geldi kimler geçti

Çayelispor 1993-94 sezonunda amatör kümeye düştü. Sekiz sezonluk 3. Lig macerasında Çayelispor başkanlığı görevini sırası ile Hasan Şuşoğlu (1986-87), Mustafa Kaşıkçı (1987-88), Mustafa Yıldırım (1988-89), Mehmet Yazici (1989-90), Mehmet Yelkenci (1990-91), Hasan Şuşoğlu (1991-92), Hayrettin Enisoğlu (1992-93), Yılmaz Tüysüz (1993-94) ve Mehmet Yazici (1993-94) yerine getirdiler.

Çayelisporda gurur oldu, yıldızlar yetiştirdi

Çayeli futboldan başka yetiştirdiği başarılı güreşçilerle ismini dünya spor kamuoyunda duyurmuştur. Rizesporlu Halil İbrahim ve İsmail Börekçi Kardeşler ile Gürbüz ve Yüksel Yelkenci kardeşler, on yedi kez milli formayı giyen Fenerbahçeli eski futbolcu Numan Okumuş, Milli Boksor Tuncay Sipahi, Olimpiyat Şampiyonu Kazım Ayvaz, Türkiye ve Avrupa Şampiyonu Necati Morgül Çayeli’nin ve Rize’nin spordaki gururlarındandır.

(Fatih Sultan Kar!ın bilgileriyle…)